Predavanjem prof. dr. sc. Stjepana Ćosića „Sto godina od smrti Frana Supila“ zaključen je drugi tjedan programa obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige u Dubrovačkim knjižnicama. Supilo je umro u Londonu, 25. rujna 1917., a urna s njegovim pepelom prevezena je u Dubrovnik tek 1928. Kao kuriozitet Ćosić je naveo i slabo poznatu činjenicu kako je Supilova urna danas izložena u Gradskoj vijećnici.
„Prošlo je stoljeće od smrti Frana Supila, Konavljanina, hrvatskog političara, publicista, novinara i rekao bih političkog čudotvorca“ istaknuo je predavač te se nadovezao na knjigu Josipa Horvata „Supilo – život jednog hrvatskog političara“ u kojoj je istaknuta sintagma za Supila kao nekoga tko daleko vidi i razumije.
„Htio bih sve, a osobito mlađe, potaknuti na razmišljanje o tom neobičnom čovjeku i istinskom velikanu, jer zaista nije fraza ako kažemo da je njegov život bio drama s tragičnim elementima koju ipak ne bih nazvao tragedijom. On je bio čovjek s kojim se tragedija nikako ne može povezati“ naglasio je Ćosić te potsjetio kako u 47 godina Supilovog života nije bilo nijedne mirne godine i kako je svake godine bio neki ključni događaj za hrvatsku povijest.
Ćosić naglašava kako je Frano Supilo bio političar bez nasljednika, utemeljitelj moderne hrvatske politike te čovjek koji je Hrvatsku državu i narod kao naciju postavio na karti Europe i to prije velikog rata. Politika i politička putovanja bila su mu strast. „Čini se da Supilo još uvijek nije postao povijest, neka pitanja kojima se on bavio još su otvorena, osobito ona geopolitička pa se tek puni uvid o njemu i njegovoj političkoj ulozi treba iskristalizirat“ zaključio je Ćosić u svom izlaganju pred dubrovačok publikom u petak, 27. listopada, u Čitaonici Narodne knjižnice Grad.